Samolotowy survival - jak latać bezstresowo z dzieckiem.
Na samą myśl o kilkugodzinnym locie z niesfornym maluchem ogarnia cię panika? Zamiast nerwowo sięgać po szprycer (lub coś mocniejszego)  poznaj wypróbowane sposoby na uniknięcie stresu, nieoczekiwanych kłopotów lub nudy na pokładzie samolotu.

Racjonalne pakowanie

W przeddzień lub kilka dni przed wylotem przygotuj bagaże- rejestrowany i podręczny. Robiąc to w porę, potencjalne błędy wyeliminujesz bez większego wysiłku. Obowiązkowo zważ i zmierz walizki. Każda linia lotnicza ma ściśle określone i wcale nieoczywiste limity wagowe i objętościowe.

 Małego turystę spakuj w walizkę lub plecak na kółkach,z którym sam będzie się wszędzie poruszać. Cóż za produktywna lekcja samodzielności !

 Jeżeli jednak nie posiadacie takiego sakwojażu, lub masz obawy, że twoje dziecko mogłoby nie czuć się za niego wystarczająco odpowiedzialne (i na przykład porzucić na lotnisku), na bagaż podręczny dla waszej ekipy przeznacz torbę z siłowni zamiast  torebki czy plecaka. Zaufaj mi, na pokładzie będziesz potrzebować wielu rzeczy.

Porządek w papierach

Nie na każdym lotnisku jest darmowe wifi. Za granicą może to stanowić kłopot, więc przygotuj sobie karty pokładowe w wersji papierowej, ewentualnie zrób printscreeny z telefonu.

Sprawdź na stronie internetowej przewoźnika czy masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. W większości liniach wymagane są paszporty dziecięce, w niektórych wystarcza świadectwo urodzenia lub legitymacja szkolna (loty krajowe). Lepiej zabezpieczyć się na wszystkie warianty. Całkiem niedawno byłam świadkiem smutnego incydentu na lotnisku.  Pewna kobieta wybrała się w podróż z małoletnim bez żadnego dokumentu. Była bardzo zdziwiona i zdegustowana, kiedy odmówiono jej wstępu na pokład "przecież miała bilety, a to był tylko głupi lot z Warszawy do Gdańska"...

Komfort i rozrywka na pokładzie

Jeżeli chcesz zapewnić maluchowi komfortową podróż, a także uniknąć nudy i emocjonalnych turbulencji podczas lotu, musisz mieć pod ręką kilka rzeczy. Do kabinówki spakuj następujące gadżety:
 • pusty, plastikowy, zamykany kubek, który po przejściu przez strefę kontroli bezpieczeństwa napełnisz wodą z lotniskowego 'źródełka'.  W razie potrzeby na pokładzie poproś stewardessę o przegotowaną wodę. Przełykanie to najprostsza czynność, pozwalająca  na wyrównywanie ciągle zmieniającego się  ciśnienia w uszach podczas startu i lądowania
 • kocyk- w samolotach często zmienia się temperatura, poza tym miło jest mieć daleko od domu coś swojego i ulubionego
 • kilka ubrań na zmianę ( również dla siebie- nigdy nie wiadomo jaki sok wyląduje na bluzce- mało jest bardziej niekomfortowych czynności niż kilkugodzinne podróżowanie w lepkim outficie)
 • mokre chusteczki- po każdym posiłku trzeba będzie w coś wytrzeć rączki i buzię, od rękawów zdecydowanie lepiej sprawdzą się chusteczki
 • gry i zabawki - doskonałym rozwiązaniem (znoszącym wszystko) będą tablica i znikopis, albo proste  i wciągające Dobble kids
 •  tablet + słuchawki  z wgranymi  dziecięcymi audiobookami (nie zapomnij o naładowaniu, lub o powerbanku) - to rozwiązanie dużo lżejsze niz książeczki

Misja wykonana

Jeżeli podejdziesz do tematu zadaniowo i odpowiednio się przygotujesz, lot zamieni się w kreatywną przygodę i wspólnie spędzony, wartościowy czas. Żegnajcie potargane nerwy i  podniebne zmagania z twoją  pociechą. Zapomnij o wysłuchiwaniu skarg i przepraszaniu współpasażerów kopanych w fotele. 
Czas na "Sit back, relax and enjoy your flight"!


Komentarze

 1. Bardzo przydatne rady :)
  Ja sam jeszcze nigdy nie leciałem samolotem.
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tymi grami to dobry pomysł .Ludzie zwykle narzekają w samolotach na płacz dzieci , a one tak reagują na ból w uszach spowodowanych różnicą ciśnienia.Ogólnie dorośli ludzie potrafią być fatalnymi pasażerami ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, niektórzy dorośli nie potrafią się zachować. No ale ich już raczej nie wychowamy...

   Usuń
 3. Bardzo dobre rady. Mnie (choć jestem dorosła) przeraża lot samolotem, więc tym bardziej dla dziecka może to być niezbyt przyjemne przeżycie, więc warto się odpowiednio przygotować:)

  OdpowiedzUsuń
 4. thanks for sharing great useful advice dear,keep posting..

  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You are very welcome. Maybe it is strange, but i feel kinda "you dont understand polish"... anyway, thanks for your comment ;)

   Usuń
 5. super rady. mam maluszka i na sama mysl o locie (choc jeszcze konkretnych planow nie ma) sie stresuje... wiec napewno skorzystam z porad ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty